Mineralna ličila
Uporaba ličil ni »novost«, le poglejte podobe, ki segajo celo do starega Egipta. Tam so imele tako ženske kot moški zasenčene oči. V ta namen so uporabljali mineralna ličila, ki so bila vsekakor bolj zdrava za kožo kot so današnji izdelki polni konzervansov in parabenov.
In če se že pri negi kože vračamo k čedalje bolj naravnim sestavinam, morda ni odveč o tem razmišljati tudi takrat, ko kupujemo dekorativno kozmetiko. Le – ta je namreč lažja, koži pusti dihati, je pa vsekakor kvalitetna naravna dekorativna kozmetika tudi dobro prekrivna in obstojna. Navadno ta kozmetika zaradi vsebnosti mineralov deluje tudi antiseptično, kar je še posebej priporočljivo za kožo, ki je nagnjena k pojavljanju aken. Minerali so tudi naravni konzervansi, zato v kvalitetni mineralni kozmetiki le – ti niso potrebni. Navadno ta kozmetika ne povzroča alergij, saj kot že rečeno ne vsebuje umetnih barvil, dišav, parabenov, konzervansov, alkohola ter kovinskih delcev, na katere lahko naša koža reagira z draženjem, rdečico ali celo kakšno hujšo obliko alergične reakcije. Prav zaradi tega, ker mineralna ličila ne vsebujejo alkohola, so kljub temu, da so v obliki prahu primerna tudi za suho kožo, saj je dodatno ne izsušujejo.
Še ena prednost mineralnih ličil je v tem, da si lahko iz različnih kupljenih odtenkov ustvarite svojo unikatno barvno paleto. Mineralna ličila se namreč preprosto mešajo, vse od senčk za oči pa do pudrov. V kolikor imate problem pri izbiri pravega odtenka pudra je morda to za vas prava rešitev, saj lahko na takšen način puder povsem prilagodite tenu svoje kože. Tiste, ki ne uporabljamo veliko ličil, ali pa jih vsaj ne uporabljamo pogosto, bomo morda zadovoljne s podatkom, da imajo mineralna ličila v nasprotju z navadno dekorativno kozmetiko ob pravilnem shranjevanju izjemno dolgo življenjsko dobo, s čimer lahko prihranimo kar zajeten kupček denarja.
Pri nakupu pa je treba pozornost polagati predvsem na sestavine, saj nekateri proizvajalci na ličila napišejo oznako »mineralno« le zaradi povečanja prodaje, kljub temu, da takšna ličila dejansko vsebujejo le majhen odstotek teh sestavin in je večinska sestava še vedno povsem umetna. Tudi na živalih se mineralna ličila ne testirajo, kar vsekakor pomeni veliko prednost pri trženju tistim, ki takšnih testiranj ne odobravamo.
Tamara Češnovar